Mickiewiczova  4
Bratislava
+421 903 442211
Veľké Rovné 1019
+421 41 5582242
+421 903 442211


Jaurisova 515/4
Praha 4 – Michle
+421 903 442211

Ruský plyn


Myslíte si, že je spoľahnutie na Rusov, že nás niekedy neodpoja od plynu nastálo, a budeme bez tepla? Alebo si myslíte, že Slovensko nájde rýchlo iný tranzit na plyn, respektíve iných dodávateľov a Vás sa to nedotkne? Alebo si myslíte, že cena plynu od Rusov bude klesať? Alebo si ešte myslíte, že sa nájde rýchlo iné špeciálne kúrenie, čo nahradí plyn, a čo by bolo nenákladné na financie? My si myslíme, že NIE, a najlepšie je prikloniť sa vždy k osvedčenému alternatívnemu vykurovaniu, a ak chcete aj ušetriť na palive – dreve, tak sa prikloňte k riginál bezroštovej sálavej peci s nakladaním napríklad 2x denne! V niektorých prípadoch sa pec môže z alternatívneho kúrenia zmeniť aj na hlavné. Viac si prečítajte na našej stránke „Porovnanie kúrenia.“

Slovensko aj dnes bez ruského plynu, Fico Putina upozornil.

rusky plyn 01
08.01.2009 07:30 BRATISLAVA – Na Slovensko ani dnes neprúdi cez Ukrajinu ruský plyn. Dodávky tejto suroviny sú pozastavené už druhý deň. Informoval o tom Ľubomír Tuchscher zo Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Slovensko v súčasnosti čerpá iba plyn zo zásobníkov SPP. Tuchscher potvrdil, že pre väčšie podniky s dohodnutým ročným odberom nad 60.000 metrov kubických platia naďalej obmedzenia pri spotrebe plynu. Chýbajúci plyn už v stredu poznačil výrobu v niekoľkých veľkých firmách. Bez obmedzenia odberu zatiaľ zostali domácnosti, nemocnice, školy aj teplárne. Dodávky plynu na Slovensko boli prerušené pre spor ruského Gazpromu s Ukrajinou. Ich krátenie alebo úplný výpadok sa dotkol viacerých európskych krajín vrátane susedného Česka.

Rusko je pripravené obnoviť dodávky plynu okamžite, ako bude isté, že sa cez územie Ukrajiny dostanú k odberateľom v členských krajinách Európskej únie (EÚ). Vyplýva to z telefonického rozhovoru medzi slovenským premiérom Robertom Ficom a predsedom vlády Ruskej federácie Vladimírom Putinom. Fico hovoril so svojim ruským partnerom včera podvečer. “Podobne ako popoludní predsedníčku vlády Ukrajiny Juliu Timošenkovú, Robert Fico aj Vladimíra Putina dôrazne upozornil, že očakáva od ruskej strany plnenie platných zmlúv, keďže Slovensko má na ich základe právny nárok na dodávky zemného plynu, platí za zemný plyn svetové ceny a svoje zmluvné záväzky dodržiava,” informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády (ÚV) SR.

Hoci Slovensko nebude zasahovať do sporu, ktorý považuje za dvojstranný medzi Ruskom a Ukrajinou, premiér odmieta, aby ľudia na Slovensku boli rukojemníkmi tohto obchodno-politického sporu. “Predseda vlády SR preto vyzval aj svojho ruského partnera, aby urobil všetko pre urýchlené obnovenie dodávok zemného plynu na Slovensko a do ďalších európskych krajín,” pokračuje ÚV SR.

Putin počas rozhovoru podporil návrh, aby bol vo štvrtok stanovený mandát medzinárodných pozorovateľov, ktorí by okamžite priamo na rusko-ukrajinskej a ukrajinsko-slovenskej hranici zaujali stanovisko k zodpovednosti za vzniknutú situáciu. Po rozhovore s Vladimírom Putinom dohodol premiér Fico s predsedom českej vlády Mirkom Topolánkom, ako predsedajúcim v Európskej rade, ďalší spoločný postup, dodáva ÚV SR.

Plyn bude drahší! Získajte lacnejšie teplo

rusky plyn 02
13.09.2005 12:03 BRATISLAVA – Cena plynu od októbra vzrastie v priemere o 20,31 percenta! V nadväznosti na to požiadalo 101 teplární, ktoré plyn menia na teplo v bytoch, o zdraženie na úroveň 110 percent doterajšieho stavu. To znamená, že v bytoch stúpne cena tepla o dve stovky mesačne a ešte 25 korún treba pripočítať na vrub spotreby sporáka. Rodinné domy musia v rozpočte hľadať ďalších asi 600 korún na kúrenie navyše. Preto vyvstáva otázka: Čo môžeme spraviť, aby sme znížili náklady na teplo? Najjednoduchšie rozhodovanie majú majitelia rodinných domov. Ak máte dostatočnú finančnú rezervu, oplatí sa zatepliť a zrekonštruovať vykurovací systém. Plyn a drevo Veľa ľudí, najmä v obciach, si aj po plynofikácii nechalo staré kotly na tuhé palivo a paralelne s nimi zapojilo plynové.Dnes sa vracajú k vykurovaniu drevom, ktoré je podstatne lacnejšie (približne 1 980 Sk/t). Má však nevýhody – treba ho z lesa doviezť, narezať na potrebnú dĺžku, niekde ho skladovať a pravidelne ním prikladať. O hustom dyme, ktorý štípe v očiach a popole, nehovoriac. Lepším riešením sú novacie kotly, ktoré vyrábajú z dreva drevoplyn – cena takéhoto je v porovnaní s cenou plynu približne polovičná.

Do splynovacieho kotla stačí naložiť jeden až dvakrát denne, pričom množstvo vzniknutého popola je minimálne. Nie je to jednoduché Odpoveď na otázku, či prejsť späť na vykurovanie drevom, nie je jednoduchá. Monika Sulíková z Energetického centra Bratislava pridáva ešte niekoľko argumentov, ktoré treba pred takouto zmenou zvážiť: ,,Všetko závisí od regiónu. Ak bývate blízko lesa, je predpoklad, že drevo budete mať za podstatne nižšiu cenu ako obyvateľ Bratislavy. Tomu sa totiž výrazne prejavia v cene dreva dopravné náklady spojené s jeho prepravou. Je potrebné zistiť, za akú cenu viete drevo dostať do vášho kotla, a potom si to porovnať s palivom, ktoré v súčasnosti používate.” Zvážiť môžete aj iné alternatívy, ako napr. tepelné čerpadlo či solárny systém. Najdrahšia je elektrina Drevo je najlacnejším zdrojom tepla. V závese za ním sú drevené brikety a pelety, ktoré sa vyrábajú lisovaním odpadu z drevovýroby. Kotly na pelety sú vďaka automatickému plneniu komfortnejšie. Potom nasleduje uhlie, ktoré je svojou cenou kdesi v polovici medzi drevom a zemným plynom. Jednoznačne najdrahším spôsobom vykurovania je, aj napriek nárastu cien plynu, elektrina – až trojnásobne prekonáva vykurovanie drevom. Rozvody a radiátory Moderné kotly s núteným obehom vody majú v porovnaní so starými väčšiu účinnosť. Rovnako sú na tom aj doskové radiátory, ktoré sa uspokoja s menším množstvom vody. Z toho vyplýva, že pri rekonštrukcii kúrenia stačí použiť rúrky s menším priemerom. Tým zase zmenšíte množstvo vody v systéme. Každý takýto zásah do treba, , konzultovať s projektantom . Chladné jesenné večery

Počas jesenných dní teplota dosahuje okolo 20 stupňov Celzia, no po zotmení sa výrazne ochladí. Aj v dome nastúpi chlad, no ešte sa neoplatí spúšťať celý systém . V takomto prípade ajú výhodu tie domy, v ktorých je kozub. Napriek tomu, že z energetického hľadiska nie je žiadnym ternom, práve počas chladných jesenných večerov stačí vykúriť obývačku. Ako ušetriť – dom zateplite, staré okná vymeňte. V konečnom dôsledku získate úspory na úrovni 40 percent. Nie vždy sa to však dá; takáto investícia sa vráti najskôr o desať rokov, – zvýšte vlhkosť v byte – pocit tepelnej pohody sa pri relatívnej vlhkosti 30 percent dostavuje pri teplote 23 stupňov. Keď vlhkosť vzrastie na 60 percent, cítite sa príjemne pri 21 OC, – vetrajte niekoľkokrát denne otvorením okien na pár minút dokorán. Vzduch sa vymení rýchlejšie, ale unikne menej ako pri stále otvorenej ,,vetračke”, – a noc sťahujte rolety, alebo zastierajte žalúzie. Záclony by nemali presahovať na radiátor, – oblečte sa. Je to jednoduché riešenie v prípade, že je chladno. Každý stupeň navyše znamená nárast spotreby energie o 6 percent.

Zdroj: Nový Čas

Plyn bude drahší! Získajte lacnejšie teplo

rusky plyn 03