Mickiewiczova  4
02 529 260 49
Bratislava
Veľké Rovné 1019
+421 41 5582242
+421 903 442211


Jaurisova 515/4
Praha 4 – Michle
+421 903 442211

Exkurzia - Wells


V dňoch 16. až 18. januára 2008 sa konala v Rakúsku, v meste Wels výstava orientovaná na produkty kachliarskej a krbárskej oblasti. Nakoľko sme na nej boli aj pred dvomi rokmi, tak sme si povedali „ideme“ a pozrieme novinky. Niekoľkí z nášho cechu kachliarov a krbárov sme sa dohodli a dňa 17.1. sme v ranných hodinách (o 5.00) vyštartovali z Veľkého Rovného. Po ceste smerom na Trenčín a Brno sme si ešte ráno o 7,30 urobili krátku exkurziu u „kamnaře“ pána Klimánka z Koryčan. Zbadali sme jeho krásnu klasickú zelenú pec za 160.000.- Kč s kachlicami od českého výrobcu. Táto pec sa nazýva systémovo „TAHOVKY“. Názov je založený na základe ťahov v pece, kde už samotný výrobca týchto kachlíc udáva smer ťahov, kade majú prúdiť spaliny – dym (vidíte to už na tvare samotnej pece).

exkurzia-wells01

Do Welsu sme prišli o 13,oo. Pri kúpe vstupeniek sme sa dočkali zaujímavého prekvapenia, keď sme sa museli zapísať v kasse na A4 svojím menom a podpísať. Zrejme kontrolovali, kto je ten správny „kachliar“, že sa zúčastňuje rakúskych výstav. Celá výstava bola v podobnom štýle, ako u nás Coneco, akurát čo sa týka plochy a množstva vystavovateov to bolo omnoho menšie ako u nás, čiže sa dala prejsť za kratší čas. Čo nás zaujalo? Videli sme maketu pekného milého šporáku, ktorý vidíte i tu:

exkurzia-wells02

V ďalšej hale na spestrenie zábavy sme si odskúšali kopanie do futbalu, kde merač nám odmeral aký silný mám kop na nohách. A po kopnutí sme obdržali pekné futbalové lopty 

exkurzia-wells03

Po skončení výstavy sme si urobili spoločné foto pred vstupom výstavnej haly.

exkurzia-wells04

Večer 17. januára sme prešli do českej republiky, kde sme sa ubytovali v obci Kremže. Večer sme išli do krčmy na večeru, kde potom sme všetci popili ako každý správny kachliar.

exkurzia-wells05

Po večeri sme išli do hotela, popili ďalej, sprali sme sa ako „bomby“, porozprávali o kachliaroch, ohovorili konkurenciu, a pekný večer bol za nami, a škaredé ráno pred nami.

exkurzia-wells06

Dňa 18.1. sme ihneď ráno išli na exkurziu do MK Profi, výrobca kachlíc v Horní Plané. S prekvapením sme sa dočkali milého privítania i s raňajkami, a pán Čermák s manželkou nám všetko povedali o ich výrobe klasických, ale aj luxusných kachlíc.

exkurzia-wells07
exkurzia-wells08

Ešte v ten deň sme išli na ďalšiu exkurziu do Nového Veselí k pánovi Kratochvílovi, ktorý robí kovanie na šporáky a pece. Čakalo nás ďalšie milé privítanie, keď pán Kratochvíl nám vytiahol z originál kachľového šporáka pečené kurča, a recept bol tiež špeciálny, a bol tajomstvom. Pán Kratochvíl nám ukázal svoje kovanie, elektrickú reguláciu na prívod vzduchu do nakladacích dvierok, a taktiež moderný ťahový systém, ako robia nemecké i rakúske firmy, kde sa na uvedenom vývoji pán Kratochvíl podieľal spolu s Keramikou z Horní Břízy. Posúďte sami. Uvedený systém je i cenovo asi 25 % v porovnaní so susedmi – výrobcami zo západných krajín (tí to dokonca tiež odoberajú od iných výrobcov z ČR)

exkurzia-wells09
exkurzia-wells10

Záver:
Výstava vo Welse v porovnaní s tou spred dvoch rokov? Pred dvomi rokmi to bolo lepšie,bola tam súťaž kachliarov, boli tam ukážky vložiek na ťahové systémy, kde bolo vidieť v rezoch ich princípy, boli tam výrobcovia vložiek na mieru (kazetové už do jestvujúcich otvorených krbov…) Ale ako na každej výstave, i inom podujatí, je raz niečo lepšie a niekedy horšie, s tým sa musíme zmieriť. Pri porovnaní kvality, cien, a iných skutočností na trhu českých výrobcov oproti západných krajín sa stále zhodujeme, že v českej republike u niektorých výrobkov hravo doháňajú a majú podobnú kvalitu ako výrobcovia zo západných krajín. A o cenách ani nehovoriac. Z toho dôvodu sa viacerí stotožňujeme, že máme kvalitné suroviny u nás, aj v ČR, ako i dobrých výrobcov po technickej stránke, o ktorých niektorí ani nevieme. A tak sme sa rozhodli, že v krátkom čase si urobíme ďalšiu exkurziu po Českej republike, aby sme nadviazali ďalšie spolupráce, o ktorých budeme kachliarov informovať. A kto sa chce na budúcu exkurziu prihlásiť, nech sa páči, budeme sa na Vás tešiť.

S pozdravom Jozef Bitala.
19. január 2008