RSS 

Kachliarstvo Krby u Bitalovcov
Bratislava:
Vrakuňská 39
oproti Lidlu
+421 2 52926049
Veľké Rovné 1019
+421 41 5582242
+421 903442211
Praha:
Jaurisova 515/4
Praha 4 – Michle
+420 606226125
Wiener-strasse 16
2410 Hainburg/D.
Rakúsko
+43 664 37 22 761

Exkurzia - Wells

V dňoch 16. až 18. januára 2008 sa konala v Rakúsku, v meste Wels výstava orientovaná na produkty kachliarskej a krbárskej oblasti. Nakoľko sme na nej boli aj pred dvomi rokmi, tak sme si povedali „ideme“ a pozrieme novinky. Niekoľkí z nášho cechu kachliarov a krbárov sme sa dohodli a dňa 17.1. sme v ranných hodinách (o 5.00) vyštartovali z Veľkého Rovného. Po ceste smerom na Trenčín a Brno sme si ešte ráno o 7,30 urobili krátku exkurziu u „kamnaře“ pána Klimánka z Koryčan. Zbadali sme jeho krásnu klasickú zelenú pec za 160.000.- Kč s kachlicami od českého výrobcu. Táto pec sa nazýva systémovo „TAHOVKY“. Názov je založený na základe ťahov v pece, kde už samotný výrobca týchto kachlíc udáva smer ťahov, kade majú prúdiť spaliny – dym (vidíte to už na tvare samotnej pece).

Do Welsu sme prišli o 13,oo. Pri kúpe vstupeniek sme sa dočkali zaujímavého prekvapenia, keď sme sa museli zapísať v kasse na A4 svojím menom a podpísať. Zrejme kontrolovali, kto je ten správny „kachliar“, že sa zúčastňuje rakúskych výstav. Celá výstava bola v podobnom štýle, ako u nás Coneco, akurát čo sa týka plochy a množstva vystavovateov to bolo omnoho menšie ako u nás, čiže sa dala prejsť za kratší čas. Čo nás zaujalo? Videli sme maketu pekného milého šporáku, ktorý vidíte i tu:

V ďalšej hale na spestrenie zábavy sme si odskúšali kopanie do futbalu, kde mera nám odmeral aký silný mám kop na nohách. A po kopnutí sme obdržali pekné futbalové lopty 

Po skončení výstavy sme si urobili spoločné foto pred vstupom výstavnej haly.

Veer 17. januára sme prešli do českej republike, kde sme sa ubytovali v obci Kremže. Večer sme išli do krčmy na večeru, kde potom sme všetci popili ako každý správny kachliar.

Po večeri sme išli do hotela, popili ďalej, sprali sme sa ako „bomby“, porozprávali o kachliaroch, ohovorili konkurenciu, a pekný večer bol za nami, a škaredé ráno pred nami .

Dňa 18.1. sme ihneď ráno išli na exkurziu do MK Profi, výrobca kachlíc v Horní Plané.S prekvapením sme sa dočkali milého privítania i s raňajkami, a pán Čermák s manželkou nám všetko povedali o ich výrobe klasických, ale aj luxusných kachlíc.

Ešte v ten deň sme išli na ďalšiu exkurziu do Nového Veselí k pánovi Kratochvílovi, ktorý robí kovanie na šporáky a pece. Čakalo nás ďalšie milé privítanie, keď pán Kratochvíl nám vytiahol z originál kachľového šporáka pečené kura, a recept bol tiež špeciálny, a bol tajomstvom . Pán Kratochvíl nám ukázal svoje kovanie, elektrickú reguláciu na prívod vzduchu do nakladacích dvierok, a taktiež moderný ťahový systém, ako robia nemecké, i rakúske firmy, kde sa na uvedenom vývoji pán Kratochvíl podieľal spolu s Keramikou z Horní Břízy. Posúďte sami. Uvedený systém je i cenovo asi 25 % v porovnaní so susedmi – výrobcami zo západných krajín (tí to dokonca tiež odoberajú od iných výrobcov z ČR)

Záver:
Výstava vo Welse v porovnaní s tou spred dvoch rokov? Pred dvomi rokmi to bolo lepšie,bola tam súťaž kachliarov, boli tam ukážky vložiek na ťahové systémy, kde bolo vidieť v rezoch ich princípy, boli tam výrobcovia vložiek na mieru (kazetové už do jestvujúcich otvorených krbov…) Ale ako na každej výstave, i inom podujatí, je raz nieo lepšie a niekedy horšie, s tým sa musíme zmieriť. Pri porovnaní kvality, cien, a iných skutočností na trhu českých výrobcov oproti západných krajín sa stále zhodujeme, že v českej republike u niektorých výrobkov hravo doháňajú a majú podobnú kvalitu ako výrobcovia zo západných krajín. A o cenách ani nehovoriac. Z toho dôvodu sa viacerí stotožňujeme, že máme kvalitné suroviny u nás, aj v ČR, ako i dobrých výrobcov po technickej stránke, o ktorých niektorí ani nevieme. A tak sme sa rozhodli, že v krátkom ase si urobíme ďalšiu exkurziu po Českej republike, aby sme nadviazali ďalšie spolupráce, o ktorých budeme kachliarov informovať. A kto sa chce na budúcu exkurziu prihlásiť, nech sa páči, budeme sa na Vás tešiť.

S pozdravom Jozef Bitala.

19. január 2008